Ринок послуг автосервісу України 2010 році

2011-05-10 15:15:48 · Авторынок в цифрах
Зіткнувшись з різким зниженням автопродажу, дилери вирішили зосередитися на розвитку післяпродажного сервісу. У нинішньому році обсяг цього ринку може вирости на третину. "Нещодавно мені довелося звернутися на СТО, щоб провести планове техобслуговування автомобіля. Вартість цієї процедури мене засмутила. Уважно вивчивши наряд-замовлення, я відмовився від деяких запропонованих послуг на зразок зовнішнього огляду та миття авто, утилізації витратних матеріалів, а також заміни повітряного фільтру, який тут чомусь коштував удвічі дорожче, ніж у магазині автозапчастин. В результаті мені вдалося заощадити кілька сотень гривень", - розповідає знайомий журналіст.

За останній рік гривневі розцінки на сертифікованих сервісних центрах підскочили в середньому на 20-30%. "Це пов'язано з девальвацією національної валюти, адже більшу кількість запасних частин компаніям доводиться імпортувати", - пояснює заступник голови правління корпорації "УкрАвто" Вадим Герасименко.

У той же час, за словами генерального директора компанії "Авто Інтернешнл" Олени Дуніної, вартість нормо-години збільшилася лише на десять відсотків, а в доларовому еквіваленті навіть знизилася в порівнянні з 2008 роком на 25%.
Разом з тим через падіння доходів українські автомобілісти стали масово відкладати терміновий ремонт або увійшов було в моду тюнінг до кращих часів. "Сьогодні власники авто приїжджають на СТО в основному на регламентні роботи (обов'язковий ТО, усунення неполадок по гарантії) і в разі, коли поломка вимагає негайного ремонту, наприклад, при виході з ладу гальмової системи або рульового управління", - констатує директор з сервісу компанії "ВіДі Авто Менеджмент Груп" Олександр Гринів. У результаті торік попит на послуги дорогих дилерських СТО знизився, за різними оцінками, на 20-25% (ці клієнти перейшли на обслуговування у приватних майстрів).

Зниження купівельної спроможності населення вплинуло на зміну набору сервісних послуг, через це середня сума наряд-замовлення стала менше на 10-20%. Приблизно вдвічі впав попит на кузовні (фарбування, рихтування) та профілактичні роботи, тюнінг, установку додаткового обладнання. Зате виріс попит на послуги з ремонту паливної апаратури, систем запалювання і електроніки. Це означає, що власники нещадно експлуатують свої автомобілі, доводячи їх буквально до стану напівнепритомності. Зокрема, багато власників машин почали економити на паливі, що й позначається на роботі паливних систем. Правда, власників моделей преміум-класу ці тенденції не стосуються.

Ринок автосервісу представлений декількома видами СТО: сертифіковані сервіс-центри автовиробників, неавторизовані станції, тюнінг-ательє, які спеціалізуються на особливих послугах (наприклад, на реставрації ретромоделей), так звані гаражники. До СТО можна зарахувати мобільні шиномонтажі та автомийки. За даними фінансово-аналітичної групи Pro-Consulting, у минулому році ринок автосервісних послуг зріс на 18%, а його обсяг перевищив 24,2 млрд гривень. У компанії "НІКО-Україна" повідомили, що за 2009-й оборот компанії по сервісу збільшився в гривні на 30%.

Високі показники ринку автосервісу забезпечили рекордні продажі в минулі роки. За даними компанії AutoConsulting, за останні п'ять років українці купили 1965 тисяч нових автомобілів, які через два-три роки після придбання починають ламатися. До того ж через згортання в кризовому 2009-му кредитних програм і стрімкого падіння продажів нових автомобілів (на 76% в порівнянні з попереднім роком) наш автопарк поступово старіє. Тому багато автотрейдерів вирішили зробити ставку саме на сервіс. Зараз післяпродажне обслуговування автомобілів займає в структурі їхніх доходів від 55 до 70% (до кризи - не більше 30%). Тим більше що рентабельність цього бізнесу є досить приваблива - від 20 до 60%.

Справа в тому, що забезпеченість станціями автосервісу в нас становить заледве половину європейської норми: на одну легальну СТО в Україні припадає близько 1,2-1,4 тис. легкових авто (всього, за даними консалтингової групи "Бригантина", у нас близько п'яти тисяч СТО і 20 млн транспортних засобів). У Pro-Consulting прогнозують, що цього року обсяг автосервісного ринку має всі шанси вирости як мінімум на третину, досягши 31500 млн гривень. "Раніше сервіс просто не встигав за продажами, які росли божевільними темпами. У той же час вкладатися в автосервіс більшість операторів не поспішали: у гонитві за швидким рублем деякі з них замислювалися, що буде, коли продажі зупиняться", - говорить Олена Федорей.

Автотрейдери розуміють, що через підвищення цін на запчастини і послуги майстрів, а також через зниження доходів населення клієнти можуть віддати перевагу обслуговуватися у народних умільців в гаражах, а також почати економити на запчастинах, закуповуючи неоригінальні деталі. За різними оцінками, "гаражі" займають від 50 до 60% ринку. А ось станцій, що спеціалізуються на особливих послуги (тюнінг, установці небюджетних аудіосистем, обслуговуванні спорткарів і ін.), у нас мало, і їх робота коштує дуже дорого. Сьогодні послуги неофіційних сервісів деколи дешевші на 30 відсотків. Однак на таких станціях, як правило, не витримується технологія ремонту. Сучасні авто буквально напхані електронікою, а для роботи з нею потрібно дороге обладнання. Гаражні умільці не в змозі якісно обслужити навіть авто середнього класу, не кажучи вже про моделі класу люкс.

Тому часто такі виправлення в підсумку обходяться набагато дорожче зробленого на фірмовому СТО ремонту. "У власника Citroen СЗ перестав нормально функціонувати кондиціонер. Він звернувся до знайомого на станції. Устаткування кілька разів розбирали, міняли його, однак кондиціонер так і не запрацював. Замовили розхідники, чекали на них кілька місяців - результат знову нульовий. Лише після того, як клієнт приїхав на авторизовану СТО, з'ясували проблему, замовили запчастини, і пристрій запрацював. Але до цього вже були витрачені гроші, час, сили і нерви. Крім того, автомобілі, що пройшли ТО і ремонт на приватних (неавторизованих) СТО, автоматично знімаються з гарантії.

Що стосується використання запасних частин при проходженні технічного обслуговування і ремонту автомобілів, то всі заводи-виробники суворо прописують політику використання оригінальних комплектуючих для збереження своїх гарантійних зобов'язань перед автовласником. "Звичайно, клієнт має право приїхати на фірмову СТО зі своїми запасними частинами, але в цьому випадку він ризикує втратити гарантійні зобов'язання заводу-виготовлювача авто, а також СТО, який встановив неоригінальні комплектуючі, - говорить керівник відділу післяпродажного обслуговування автомобілів Audi компанії" Порше Україна "Володимир Маланіч. - Так, використання неоригінальних і не рекомендованого виробником моторного масла може привести до виходу з ладу двигуна, ремонт якого сильно вдарить по кишені автовласника".

Автоторговці запевняють, що установка неоригінальних гальмівних колодок може різко змінити коефіцієнт тертя між колодкою і гальмівним диском, через що порушується робота блоку керування автомобілем, оскільки комп'ютер не може зіставити коефіцієнт фактичного тертя з запрограмованим.

Щоб утримати старих і залучити нових власників авто, трейдери пом'якшили маркетингову політику. Наприклад, стали обслуговувати на своїх СТО автомобілі інших брендів, а також машини, ввезені в Україну за сірими схемами. "До кризи через палкі продажів багато дилерські сервісні центри просто фізично не встигали обслуговувати" сірі "машини і автомобілі інших брендів, оскільки у них були черги з власних клієнтів", - розповідає Маланіч.

В арсеналі авторизованих сервісів присутні різні програми та акції (накопичувальні і сезонні знижки, спеціальні програми для постійних клієнтів). Більш того, заради лояльності автовласників вони навіть готові знижувати ціни. "Наша компанія пішла на зниження цін до 30 відсотків на рихтувально-малярні роботи. Якщо раніше вартість фарбування одного елементу була дві тисячі гривень, то тепер ця сума знизилася до 1400 гривень.

Крім того, оригінальні запчастини для гарантійних автомобілів подешевшали в на 10 - 15 відсотків. Багато фірмових СТО під час заміни масла безкоштовно оглядають ходову частину і гальмівну систему (раніше ці послуги були платними). "Завдяки нашим програмам сервісу, у нас серйозна конкуренція гаражниками. Зокрема, компанія АІС відкрила" шинні готелі ", надають безкоштовні" номери "для зберігання літньої або зимової гуми, зменшили ціни на витратні матеріали та запчастини", - відзначає Олена Федорей. Корпорація "УкрАвто" похвалилася, що зберегла вартість автосервісних послуг в гривнях на рівні 2008 року.

Постанова Кабінету міністрів дозволяє акредитованим в ДАІ автосервісам давати висновок про технічний стан автомобіля. Більшість автомобілістів вважатимуть за краще, щоб їх автомобіль пройшов техогляд саме у приватника, хоча його послуги коштують дорожче, адже в цьому випадку процедуру державної технічної перевірки можна поєднати з проходженням звичайного (планового) ТО. До того ж виявлена ​​поломка усувається на місці (якщо порушення виявлять на станції в ДАІ, то ліквідувати їх доведеться на найближчому сервісі, а потім знову повертатися в ДАІ і повторно проходити огляд). За підрахунками директора консалтингової групи "Бригантина" Павла Полякова, всього в Україні близько п'яти сотень акредитованих СТО.

Як вважає начальник служби врегулювання страхових випадків страхової групи ТАС Віктор Панасюк, ринок зараз став більш передбачуваним і комфортним. З усіх виплат, які здійснюються за КАСКО та ОСЦПВ, у січні цього року шість відсотків страхувальників виявили бажання отримати виплату з перерахування грошей на СТО, а в лютому - вже 13%. Така позитивна динаміка зумовлена ​​тим, що ми планомірно розширюємо наше співробітництво з СТО, укладаючи договори з новими партнерами. Як показує практика, із станцією, з якою у нас укладено угоду, набагато простіше працювати. Зокрема, такі контракти передбачають знижки на послуги, причому розмір знижки може зростати зі збільшенням числа клієнтів. До кризи СТО, розпещені надлишком клієнтів, дуже неохоче йшли на підписання договору зі страховою компанією зі знижкою. А тепер СТО вигідно співпрацювати на таких умовах, оскільки станція отримує гарантований приплив клієнтів.

З приходом весни попит на послуги сервісних станцій традиційно пожвавився. Однак поки це сезонні звернення, пов'язані з підготовкою машин до весняно-літнього періоду (заміна або рихтування дисків, перевзування гуми, заміна або долив рідин і мастил). Підвищений інтерес до ремонту ходової частини (заміна амортизаторів, важелів підвіски, тощо) через жахливий стан доріг після суворої і затяжної зими в автосервісах чекають до середини весни. "Тим часом вже зараз випадки звернення на наші СТО з проблемами ходової частини почастішали в півтора рази.